Дневниците на Бозаджия

Дневниците на Бозаджия

Дневниците на Бозаджия

Blog Article

Храбрият офицер от Любимец печели ордени и слава в три войни

Бозайниците имат космена покривка с различен цвят Кожата е съставена от три слоя – епидермис, дерма и хиподермис. Епидермисът е лишен от кръвоснабдяване и диша дифузно от кръвоносните съдове на дермата. Представлява многослоен клетъчен слой, при който най-вътрешните клетки се делят и избутват нагоре по-старите, които се уплътняват и накрая лющят. В тези участъци на кожата, където има триене епидермисът е по-дебел и образува уплътнени участъци наречени мазоли.

Обикновено раждането е през пролетта или началото на лятото. При много видове след израстване на малките семействата се разпадат.

Бързо бозаджийството се превърнало в основен занаят за много мъже от околията. Най-старите майстори правели гъстата течност от просено брашно.

Дори наскоро от общинското ръководство споделиха една своя амбиция да направят „фонтан от боза“. Самият Радомир е известен като „столица на бозата“.

Алекса Йованович Коджа • Антоние Тодорович • Йован Михайлович • Йован Чиркович • Лазар Куюнджич • Матея Шуменкович • Саватие Милошевич

Във времена, в които основният поминък на населението е било земеделието и обработването на земи, няма как да не съществува професия като учител по агрономия. Всъщност тази дисциплина е много широкообхватна и изисква познания, които младите и старите да приложат на практика.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Богдан Раденкович • Давид Димитриевич • Михайло Манчич • Михайло Шушкалович

Речник на съвременния български книжовен език (онлайн). Сит – яшност.

Някогашните майстори правели бозата от брашно от просо. След препичането, то се варяло в казан с вода за три часа. Изсипвало се в специално корито, най-добре от черна мура, и се слагал квасец. С него престоявала за Бозаджия осем часа.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

При водните и ровещите бозайници външното ухо е редуцирано. При прилепите и много водни бозайници съществува система за звукова локация. Органът на обонянието е разположен в горната част на носната кухина. При китообразните той е редуциран. Вкусовият орган е развит в различна степен и е представен от вкусови луковици. Броят им при различните бозайници силно варира.

По време на Балканската война Иван Кирпиков се бие при Бунар Хисар, при Чаталджа и при обсадата на Одринската крепост. Според легендата, разказвана от близки, познати и приятели на Кирпиков, той е един от българските разузнавачи, успели да се доберат до много ценни сведения за отбраната на крепостта, чрез които по-късно Одрин е превзет от българската армия.

Report this page